ممکن است سیگنال‌های خودتقویت‌کننده سبب گسترش سلول‌های سرطانی شوند

Self-Perpetuating Signals May Drive Tumor Cells to Spread

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران از مدرسه‌ی پزشکی Duke-NUS سنگاپور و مدرسه‌ی پزشکی از دانشگاه Johns Hopkins، یک چرخه‌ی خودتقویت‌کننده‌ی علامت‌دهی در سلول‌های بافت‌ پیوندی یافتند که به این سلول‌ها اجازه‌ی قطبش (داشتن سمت جلو و عقب) داده و آن‌ها را در یک جهت مشخّص جابه‌جامی‌کند. این حرکت همانند حرکتی است که سلول‌های تومور در طی متاستاز سرطانی استفاده‌‌می‌کنند تا به سلول‌های سالم حمله‌ورشوند؛ بنابراین کشف چگونگی علامت‌دهی در این شبکه می‌تواند به استراتژی‌های جدید درمانی برضدّ سرطان منجر شود.

در بدن ما سلول‌های زیادی می‌توانند حرکت و مهاجرت کنند تا به مکان‌های مختلفی برسند و گاهی مسافت‌هایی طولانی طی‌می‌کنند. برای مثال برخی از گلبول‌های سفید در طی یک عفونت به محلّ زخم می‌روند تا میکروارگانیزم‌ها را نابودکنند و نیز سلول‌های بافت پیوندی (فیبروبلاست‌ها) به آن‌جا می‌روند تا نواحی آسیب‌‌دیده را ترمیم‌کنند. مهاجرت سلولی برای فرایندهای گوناگون بیولوژیک ضروری است؛ مانند تکوین موجود زنده، بهبود زخم، فعّالیت دستگاه ایمنی و نیز هجوم سلول‌های تومور در طی متاستاز.

مهاجرت سلولی فرایند فوق‌العاده پیچیده‌ای است که وابسته به توانایی سلول برای قطبش و تولید نیرو در یک جهت مشخّص می‌باشد. سلول‌های مهاجرت‌کننده این کار را به‌طور خودبه‌خودی و بدون نیاز به محیط انجام‌می‌دهند. این که آن‌ها چگونه این کار را انجام‌می‌دهند، پرسشی است که زیست‌شناسان سلولی را برای سه دهه به‌خودمشغول‌کرده‌است.

این تازه‌ترین نتایجی است که  فرایند مهاجرت در سلول‌ها را روشن می‌کند. گروه پژوهشگر دریافتند که این شبکه‌ی علامت‌دهی دارای ویژگی جالبی است: خودتقویت کنندگی یا چرخه‌ی فیدبک مثبت. یک مثال قدیمی در مورد این چرخه، فعّالیّت بانک در هنگامی است که تعداد زیادی از مشتریان به دلیل نگرانی از ورشکستگی بانک، پول‌های خود را از بانک پس‌بگیرند. در نتیجه‌ی آن بانک کیفیّت خدمات خود را کاهش‌می‌دهد که آن هم سبب می‌شود تعداد بیشتری از افراد حساب‌های خود را از بانک خالی کنند. (فیدبک مثبت)

این گروه تصمیم‌گرفتند تا نشان‌دهند که این چرخه‌ی فیدبک مثبت در نواحی خاصّ بافت پیوندی فعّال می‌شود و سبب می‌شود که این سلول‌ها در جهت خاصّی حرکت‌کنند. پیش‌بینی‌می‌شود که دو پروتئین در این چرخه‌ی سیگنال‌دهی نقش عمده‌ای داشته‌باشند: Ras و PI3K که اغلب در سرطان دچار جهش می‌شوند. آن‌ها امیدوارند که روزی بتوان با هدف قراردادن این چرخه‌ی سیگنال‌دهی به استراتژی‌های درمانی برضدّ سرطان دست‌یافت.

بن‌مایه

Advertisements

دیدگاه خود را بیان کنید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s