یک کاندیدای واکسن ایدز توانست به‌طور کامل بدن میمون‌ها را از ویروس پاک کند

AIDS Vaccine Candidate Appears to Completely Clear Virus from the Body in Monkeys

یک کاندیدای واکسن ایدز که به دست پژوهشگران دانشگاه سلامت و دانش Oregon توسعه‌یافته‌است، می‌تواند یک نوع ویروس عامل ایدز را به طور کامل از بدن میمون‌ها پاک کند. مؤسّسه‌ی واکسن و ژن‌درمانی OHSU درحال توسعه‌ی این واکسنِ امیدبخش است. این واکسن با یک فرم پریماتی غیر انسانی HIV، یعنی ویروس نقص ایمنی میمونی یا SIV که عامل ایدز در میمون‌هاست، آزمایش‌ شده‌است. امید است که کاندیدای واکسن ایدز مربوط به فرم HIV، نیز به زودی بر روی انسان‌ها مورد آزمایش قرارگیرد.

نتایج این پژوهش‌ها را، مجلّه‌ی Nature به صورت آنلاین منتشرکرده‌است و در چاپ آینده‌ی این مجلّه هم منتشر خواهدشد.

دکتر Louis Picker، مدیر مؤسّسه‌ی واکسن و ژن‌درمانی OHSU، می‌گوید:«بر اساس این پژوهش‌ها، پاسخ‌های سیستم ایمنی که از استفاده از واکسن جدید ناشی می‌شوند، همچنین قادرند HIV را به طور کامل از بدن پاک کنند.»

در این رویکرد آزمایشگاهی، سیتومگالوویروس یا CMV به‌کار‌گرفته‌می‌شود. به طور خلاصه، پژوهشگران دریافتند که از جفت شدن CMV و SIV، یک ویروس CMV اصلاح‌‌شده پدید می‌آید که پروتئین‌های SIV را بیان می‌کند و سبب زیاد شدن سلول‌های T خاطره می‌شوند. سلول‌های T خاطره می‌توانند سلول‌های آلوده به SIV را بیابند و نابودکنند.

لنفوسیت‌های T جزئی اصلی از سیستم ایمنی بدن هستند، امّا سلول‌های T ناشی از واکسن‌های مرسومِ دارای SIV، قادر به نابودی SIV نیستند. با این حال، سلول‌هایِ T مخصوصِ SIV که از CMV اصلاح‌شده ناشی‌شده‌‌بودند، متفاوت بودند. در حدود ۵۰ درصد میمون‌هایی که پس از واکسینه شدن به این روش و بعد از قرار گرفتن در برابر SIV به شدّت پاتوژنیک، به SIV آلوده شده‌بودند، پس از مدّتی (به علّت عملکرد سلول‌های T) تمامی این ویروس‌ها نابود شدند. به عبارتی دیگر، بدن با سیستم هدف‌گیری و سلاح‌های قوی‌تر، این بار توانست این دشمنان گریزان را نابود‌کند.

Picker توضیح داد:«با این روش توانستیم به بدن میمون بیاموزیم که چگونه دفاعش را برای نبرد با بیماری بهبودبخشد. واکسن ما سلول‌های T را چنان بسیج‌کرد تا بر مهاجمان SIV، در ۵۰ درصد از موارد غلبه‌کند. علاوه بر این، در موارد با پاسخ مثبت، ویروس‌ها به طور کامل از میزبان پاک شده‌بودند. ما امیدواریم که آزمایشی مشابه بر روی HIV، نتیجه‌ی مشابهی در مورد انسان‌ها بدهد.»

آزمایشگاه Picker اکنون به دنبال آن است که دریابد چرا فقط در زیرگروهی از میمون‌ها (۵۰ درصد) پاسخ مثبتی به‌دنبال داشت تا در این صورت امید برای مؤثّر بودن کاندیدای واکسن ایدز بر انسان افزایش یابد.

این پژوهش‌های با کمک‌های مالی بنیاد‌های گوناگونی مانند مؤسّسه‌ی ملّی سلامت، مؤسّسه‌ی بین‌المللی ابتکار واکسن ایدز و نیز بنیاد Bill & Melinda Gates انجام شده‌بود.

بن‌مایه

Advertisements

دیدگاه خود را بیان کنید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s